Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tom Fool

13. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Tom Fool, jeden z nejlepších handicapovaných 20. století, se narodil roku 1949. Jeho otcem byl Menow, rovněž výtečný kůň a matkou Gaga, která vyhrála sedmkrát a je pravnučkou famózní Cleopatry, klisny, která dokázala vzdorovat i Man o´Warovi. Nikoho nepřekvapilo, že Tom Fool jako dvouletý vyhrál 5 ze 7 dostihů a 2x skončil druhý. Zvítězil v Sanfordu, Grand Union a Futurity a získal titul Šampion dvouletých hřebců roku 1951.

Tříletý Tom Fool startoval celkem 13x, z toho 6x doběhl první, 5x druhý, 1x třetí a jen 1x se neumístil. Vyhrál například Grey Lag, Empire City a Jerome Handicap. Ačkoliv měl všechny předpoklady získat trojkorunu, onemocněl kašlem a rekonvalescence trvala 9 týdnů. Tak zmeškal závody trojkoruny...

Roku 1953 zůstal Tom Fool neporažen v 10 dostizích. Vyhrával na různě dlouhých tratích, jako kdyby se nic nedělo, přitom nosil až 136 liber. V dubnu lehce vyhrál Sation Handicap se 128 librami, potom zvítězil o 1 a 1/4 délky v Joe Palmer Handicap, když nesl 130 liber. O pět dní později cestoval z Belmont Parku do New Yorku, kde začal svoji pouť za trojkorunou handicapovaných. Porazil Royal Vale v Suburban. Počítalo se ještě s One Count a Kiss Me Kate. Tom Fool však ukázal všem ostatním koním svou záď a zvítězil v rekordu trati, který držel z roku 1913 Whisk Broom II. Ještě před třetí částí trojkoruny handicapovaných, Brooklyn Handicap, Tom Fool vyhrál Carter Handicap se 135 librami na zádech. V Brooklyn Handicapu nesl 136 liber a druhá největší zátěž v dostihu byla jen 110 liber! Tom Fool však zvítězil a stal se tak druhým koněm v historii, který dokázal vyhrát tuto trojkorunu. Tím prvním byl Whisk Broom II o nějakých 40 let dříve. Poté ještě hřebec vyhrál Wilson Stakes a Whitney Stakes v Saratoze, Sysonby v Belmontu a nakonec Pimlico Special dokonce o 8 délek. Předpokládalo se, že Sysonby se stane dostihem Navive Dancera a Toma Foola, jenže Native Dancer se zranil a match těchto dvou super-koní se neuskutečnil. Tom Fool si na konci sezony odnesl tituly Šampion handicapovaných hřebců, Šampion sprinterů a Kůň roku 1953 a odešel do chovu.

O tři roky později byl uveden do Síně slávy. Žokej Atkinson, který jezdil hodně skvělých koní o něm řekl, že Tom Fool byl nejlepším koněm jeho kariéry.

Hřebec se však prosadil i v chovu. Dal 275 hříbat, 36 z nich byli stakes vítězi. Vzpomeňme například vítěze Kentucky Derby, Tim Tam. Ale asi nejlepším jeho potomkem, který předčil i svého otce, byl Buckpasser, jeden z nejkrásnějších plnokrevníků historie amerického turfu. Další úspěšní koně: Batter Up, Bebopper, Cap and Bells, Dinner Partner, Dunce Cap II, Evilone, Foolish One, Jester, Kitten, Moon Ange, Mrs. Peterkin, No Fooling, Silly Season, Tompion, Venetion Jester, Saltville a mnoho dalších.

Tom Fool dodnes figuruje v rodokmenech některých skvělých dostihových koní, jmenujme třeba vítěze Kentucky Derby - Grindstone a Unbridled. Dále Hoty, A.P.Indy, Cure the Blues, Favorite Trick, Slew o´Gold, Summer Squall...

Ač Tom Fool dávno nežije, jeho jméno nezemře nikdy...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář