Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nearco

13. 4. 2007

ObrazekPříběh:

V newmarketské dražbě zakoupil Frederico Tesio roku 1915 klisnu Catnip. Jeho tradicí bylo nakupovat velmi levně, ale tentokrát zaplatil ještě mnohem méně než obvykle. Klisna stála pouhých 75 guineí. Catnip se nikomu z dalších kupujících nelíbila, Tesio však měl na koně "čich", ocenil krev její americké matky Siboly, která zvítězila v One Thousand Guineas. Všemi podceňovaná klisna se Tesiovi náramně vyplatila. Dala Nasiotu, Neri di Bicci a Normellinu, vítězky jednatřiceti dostihů. Poté se narodila i Nogara, klasická vítězka čtrnácti dostihů... Nogara pak v chovu překonala i svou matku Catnip, přivedla na svět celkem devět vynikajících koní, mezi nimi také Nearca, syna šampióna anglických plemeníků Pharose.

Nearco se narodil 14. ledna 1935. Kariéru zahájil startem ve třech menších dostizích, které vyhrál s až pohrdavou lehkostí, stejně jako čtyři velké zkoušky v čele s Gran Criteriem 1937. Následujícího roku si připsal na konto úspěchů 5 dostihů, včetně italské obdoby Two Thousands Guineas, a posléze i Derby Italiano. Všechna vítězství jako kdyby mu nečinila žádné potíže, běhal bez viditelné námahy. Tesio se proto rozhodl dobýt s Nearcem slavnou Grand Prix de Paris...

S typickou pečlivostí se rozhodl Nearca před odjezdem ještě vyzkoušet. Aby zkoušku co nejvíc zatížil, nařídil mu běžet 3000 metrů, což je plná vzdálenost Grand Prix. Od startu s ním běžel přední vytrvalec Ursone s výhodou pěti kilogramů zátěže. Nearcovy kvality měl prověřit i nejlepší italský sprinter Bistolfi, který sice nesl stejnou zátěž, ale běžel s Nearcem pouze posledních 1400 metrů. Úkol, který Tesio předepsal, se zdál nesplnitelný, proto přítomní pozorovatelé nevěřili, že by mohl Nearco uspět. Všichni však užasli, když Nearco daleko za sebou nechal Ursona a v posledních 200 metrech udolal i Bistolfiho.

Pouhý týden po tomto historickém výkonu se Nearco vydal na pouť do Paříže. Cesta se protáhla na dva dny, ale dalo by se říct že šťastné, protože několik hodin po projetí Alpami se jeden z tunelů zřítil.

Italové získali v Nearca ještě větší důvěru poté, co druhý dostih odpoledního programu vyhrál Bistolfi, když bez námahy pokořil nejlepší francouzské sprintery. Zpráva o předchozím Nearcově tréninku s Bistolfim vykonala své a Nearco nastoupil na start Grand Prix jako favorit.

Důvěrou sázejících v italského hřebce neotřásla ani přítomnost soupeřů mimořádně zvučných jmen. Na startu stáli Blois Roussel, vítěz Derby, Féerie, hrdinka francouzských analogií One Thousand Guineas a Oaks, Cillas a Canot, první dva z francouzského Derby, neporažená Legend of France a dvanáct dalších koní. Nearcův žokej Gubellini ocenil kvalitu soupeřů a snad právě proto poprvé a naposledy klepl Nearca bičíkem. Ten však pobídku vůbec nepotřeboval. Dávno před zatáčkou do rovinky přešel do čela, vypracoval si náskok, který snadno udržel před marně dorážejícím Canotem a Blois Rousellem.

Tesio se s Nearcem dokázal rozloučit teprve za rekordní sumu 60 000 liber. Obratem mu je vyplatil anglický bookmaker Martin Benson. A tak se Nearco stěhoval do Anglie. V anglickém chovu zaznamenal takový úspěch, že je dnes všeobecně považován za nejdůležitějšího světového plemeníka 20. století. Jako plemeníků použil světový turf víc než stovku Nearcových synů. Vnuků a pravnuků doslova tisíce. Patří k nim nespočet poválečných dostihových veličin od Secretariata, Nijinského, Northern Dancera, Seattle Slewa a Spectacular Bida v USA, přes Mill Reefa v Anglii a Lypharda ve Francii až po Lakmuse, který zářil v bývalem Československu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář