Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nashwan

13. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Ryzák Nashwan se narodil roku 1986 ze spojení Height Fashion - Blushing Groom. I když nedosáhl na dráze kvalit třeba Nijinského nebo Mill Reefa, zajisté patří mezi koně, kteří si zaslouží naši pozornost. Už třeba jen tím, že zvítězil v Epsom Derby a dokázal vyhrávat stylem, který se moc často nevídá.

O otci Blushing Groomovi si můžete přečíst na jiném místě Galerie velikánů. Matka Height Fashion zvítězila v May Hill Stakes, Acomb Stakes, Fillies Mile, Lupe Stakes a Princess of Wales Stakes. V chovu dala hříbata v pořadí: Alwasmin (Northern Dancer), Unfuwain (Northern Dancer), Nashwan, Mukddaam (Danzing), Manhaw (Lyphard), Bashayer (Mr. Prospector), Wijdan (Mr. Prospector), Deyaajeer (Dayjur), Sarayir (Mr. Prospector), Burhan (Riverman), Nayer (Gulch). Matka Heighr Fashion, Highclere, patřila královně a zvítězila pro ni v One Thousand Guineas a Prix de Diane. Bába Highlight dvakrát zvítězila. Prabába Hypericum vyhrála One Thousand Guineas (její matka Feola byla druhá v One Thousand Guineas a třetí v Epsom Oaks a významná byla především v chovu, kde dala např. Angelola a Knight´s Daughter). Celý rodokmen Nashwana je skvělý a zahrnuje jak vytrvalce, tak letouny.

Nashwan putoval jako roční do rukou věhlasného trenéra Dicka Herna. Tam ho poslal majitel, šejk a ministr financí a průmyslu ve Spojených arabských emirátech, Hamdan al Maktoum. Jakou dvouletý vyběhl Nashwan prvně do Red Oaks Autumn Stakes, kde zvítězil naprosto geniálně o 4 délky. Dalším startem byly Yattendon Stakes v Newbury, kde se rovněž jen lehce proběhl za vítězstvím. Jenže jako lepší byli toho roku považováni jiní dvouletí: Hight Estate, Kendor, Scenic a Prince of Dance.

Tříletý Nashwan roku 1989 předvedl na dráze opravdový kolotoč a roztočil to hned ve Two Thousand Guineas v sedle s Williamem Carsonem, když ve skvělém čase zdemoloval pole koní v pořadí: druhý Exbourne a třetí Danehill. Teď si teprve lidé začali všímat figurantního ryzáka pozorněji. A tak do Epsom Derby nastupoval již jako horký favorit. Tuto roli také potvrdil a za ním do cíle bezradně doběhli Terimon, Cacoethes nebo Ile de Nisky. Poté se Nahwan objevil na startu Eclipse Stakes ve Sandown parku. Pětidélkovým náskokem deklasoval Opening Verse, syna The Minstrela. Třetí byla Indian Skimmer, jež v jiném dostihu přemohla legendární The Miesque. Čtvrtý skončil Warning. A tak se Nahwan, dosud neporažený, přesunul do královského Ascotu na start King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes. V grandiózním stylu porazil Cacoethes, Top Class, Sherif´s Star a Tisserand. Jedinou porážku připravili soupeři "Nashimu" v Prix Niel, přípravném to startu k Prix de l´Arc de Triomphe. První doběhl Golden Pheasant a za ním French Glory. Proč Nashwan zklamal, to si nedokázal nikdo vysvětlit. Prostě i superkůň má nárok na "svůj den".

Další porážku, ale ani vítězství, Nashwan okusit nemohl, protože odešel do chovu. Dnes připouští na Nunnery Stud a v chovu je dobrý. Kapitola jeho života ještě není uzavřená, proto se můžeme dočkat spousty kvalitních potomků. Z těch, co už se narodili, připomeňme: Bint Salsabil (ze Salsabil), Bint Shadayid (ze Shadayid), Wandesta, One So Wonderful, Nadia, Agaarid, Myself, Bint Nashwan... Zatím asi nejlepším potomkem byl Swan, který 2x vyhrál King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář