Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nashua

13. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Narodil se roku 1952 na Belair Stud a svým hvězdým původem byl okamžitě katapultován do role jednoho z nejslibnějších koní ročníku. Stačí se jen podívat na rodokmen (viz. níže). Otcem nebyl nikdo jiný než velký Nasrullah, který se stal Šampionem dvouletých ve Velké Británii a později působil v USA. Jako plemeník založil linii, která, jako jedna z mála, mohla konkurovat linii Northern Dancera. O otci Nasrullaha, Nearcovi, se rozepisovat nebudu, stačí, když se mrknete na jiné místo Galerie velikánů. Matka Nasrullaha, Mumtaz Begum, vyhrála dva dostihy a zazářila hlavně v chovu, kde mezi její potomky patřili mimo jiné i klisna Rivaz a plemeník Nizami - oba praví sourozenci Nasrullaha. Otec Mumtaz Begum, Blenheim II, je britským vítězem Derby a v chovu dal výtečné plemeníky Donatello, Mahmoud, Whirlaway, nebo Jet Pilot. Matka Nashuy, Segula, byla třetí v Coaching Club American Oaks. Její otec Johnstown vynikal na americké dráze. Matka Seguly, Sekhmet, založila dobrou rodinu vítězů a její otec Sardanapale zvítězil ve francouzském Derby. Sama Segula dala krome Nashuy i další dobré koně: Segment (Some Chance), Secant (Some Chance), Saberre (Alsab), Alesia (Ambiorix), Stavroula (Nasrullah).

Tolik nudné počtení o Nashuových předcích :-) a nyní už se můžeme věnovat samotnému Nashuovi. Jako dvouletý startoval celkem 6x, když si připsal Grand Union Hotel Stakes, Juvenile Stakes, Hopeful Stakes, kde v sedle se svým stálým jezdcem Eddiem Arcarem zvítězil nad Summer Tan a Pyrenees, a Futurity Stakes. V Belmontu se mu podařilo vyběhnout traťový rekord na 1200 metrů. Na konci sezony se přizdobil titulem Šampion dvouletých 1954 a odešel na zimní odpočinek.

Tříletý Nashua se jevil ve skvělé formě, na druhé straně se však "vyloupl" Swaps, který byl stejně dobrý, možná i rychlejší. Bylo jen otázkou času, kdy se ti dva setkají na dráze. Nashua v poklidu vyhrál Flamingo Stakes, Florida Derby, kde si podal Blue Lem a First Cabin. S jiným jezdec, Atkinsonem, vyhrává Wood Memorial Stakes. A pak už je na programu Kentucky Derby. V něm je Nashua favoritem, jenže druhým favoritem je Swaps, který mezi tím vyhrál Santa Antira Derby. Nashua byl poražen o 1 1/2 délky, když se cílem prohnal jako vítěz Swaps. Třetí byl Summer Tan, dále Racing Fool, Jean´s Joe, Flying Fury, Honey´s Alibi, Blue Lem, Nabesna a Trim Destiny. Dalo by se říci, že svým způsobem Swaps "pokazil" Nashuovi cestu ke trojkoruně, protože v jejích dalších dvou odnožích nestartoval. Ty se proto staly snadnou kořistí Nashuy. V Preakness Stakes porazil o délku Saratogu a Traffic Judge, navíc v novém traťovém rekordu. V Belmont Stakes si poradil s Count Fleetovými syny Blazing Count a Portersville dokonce o 9 délek. Následovaly dostihy Dwyer Stakes, Arlington Classic, Jockey Club Gold Cup a nakonec match s přemožitelem z Derby, Swapsem ve Washington Parku. Tentokrát se radoval Nashua a zároveň získal tituly Nejlepší tříletý 1954 a Kůň roku téhož.

Jako čtyřletý opět pokořil Jockey Club Gold Cup, dále Grey Lag Handicap, Camden Handicap, Suburban Handicap a Monmouth Handicap. Povedlo se opět ustanovit traťový rekord na 3200 metrů.

S dráhou se rozloučil se statistikou 30 startů, z toho 22x vítězství, 4x druhé místo a 1x třetí místo. Vydělaná částka činila 1 288 565 dolarů. V žebříčku Top 11 nejlepších koní USA 20. století figuruje na 24. místě a roku 1965 by zařazen do Síně slávy a Chefs-de-race.

V chovu dal koně jako Shuvee, Steward, Diplomat Way, Guillaume Tell, Tim The Tiger a další, ale hlavně se osvědčil jako otec matek, když jeho dcery a vnučky daly veličiny typu Roberto, Meneval, Galaxy Road, Raise a Cup, Red Ryder, Bayakoka, Mr. Nickerson, Candi´s Gold a především Mr. Prospector.

Nashua se se světem rozloučil roku 1982 ve věku 30 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář