Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podlomy

12. 4. 2007
02.02.2007

PODLOMY

Podlomy se vyskytují za vlhkého a mokrého počasí. Projevují se zánětlivými změnami na kůži nohou koně(na spěnce). Koně by ve výbězích měli mít k dispozici přístřešek, kde by bylo sucho.

PODLOMY Z NEČISTOTY

Podlom je vlastně alergická reakce na různé podněty a látky. Nedostatečná péče jak o koně, tak i o jeho prostředí, výskyt podlomů podporuje. Pokud kůň stojí v mokrém nebo bahnitém prostředí, měli byste mu vždy pečlivě omýt nohy a utřít do sucha. Když pak kůň stojí na suchém povrchu přes noc, obvykle se podlomy nevyskytnou. Jsou ale i vyjímky. Někteří koně prostě potřebují více péče.

SUCHÝ A MOKVAVÝ PODLOM

Podobá se podlomu z nečistoty. K typickým projevům tohoto podlomu patří výtok. V ohybu spěnky se usadí mazlavý povlak. K tomuto onemocnění přispívá i příliš vysoká dávka jadrnného krmiva s nedostatkem pohybu.

BRADAVIČNATÝ PODLOM

Když se podlom neléčí a pokračuje dál, vyskytne se nad spěnkou bradavičnatý podlom. Proto je třeba o nohy koní pečovat a první příznaky podlomů ihned léčit.

TYPICKÉ ZNAKY PODLOMŮ

 - zarudnutí kůže

 - uzlinky

 - puchýřky

 - výtok

 - hnisavé záněty kůže

 - bolesti, kulhání

 - ztluštění kůže

 - tvorba prasklin

 - odstávání chlupů(jako ježčí bodliny)

LÉČBA

Je třeba koni přizpůsobit dávku krmiva podle jeho výkonu. U mokvavého podlomu se doporučuje kvalitní seno a kleinmash. Je třeba zajistit i přísun vitamínů a minerálů vhodným preparátem. Místa na kůži je potřeba řádně umýt vodou a mýdlem, a poté nanést vhodný lék předepsaný veterinářem. U mazlavých povlaků by se neměly nanášet žádné mastné léky. U suchých podlomů by se neměly používat vysušující spreje. Vhodnější jsou mastičky. 

Někteří ,,koňáci" doporučují:

- Smíchat 14g síranu zinečnatého, 7g octanu olova a trochu vody - nanést na nemocnou kůži.

- Osvědčily se i spreje s chloramfonicolem

PREVENCE

Podlomům se dá nejlépe předcházet uvážlivou dávkou krmení a dostatkem pohybu koně. Nohy pravidelně čistit. Na ohrožené kožní partie nanášet vazelínu nebo ricinový olej. Nohy pravidělně kontrolovat a v případě výskytu podlomů ihned léčit.

Chtěla bych Vás poprosit, pokud byste měli nějaký trik, recept nebo typ, jak léčit podlomy apod. napište to do komentářů. Myslím, že se to ostatním koňařům bude hodit. Děkuji.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PODLOMY - LÉČBA

(Jana , 16. 9. 2013 9:28)

Ahoj, na podlomy jsme vyzkoušeli kde co, i některé z níže uvedených věcí a nakonec nám zabral až Imaverol. Je to hustší tekutina (odleje vám trochu každý veterinář), která se ředí s vodou - 20ml do 1l, a to se poté aplikuje rozprašovačem na umytá a vysušená postižená místa OBDEN! (je to driják)
Tak třeba to někomu pomůže... ;-)

dermazulen

(Denissa, 27. 8. 2012 23:20)

My jsme používali mastičku Dermazulen a moc pomohla. Dá se sehnat v každé lékárně, není moc drahá (do 70 Kč) a je perfektní, při každodenním používání podlom krásně zmizel :)

Podlomy

(Eliška, 20. 2. 2012 15:26)

Nám bylo řečeno podlomy odmočit, sloupat (když jsou měkkčí od vody, lépe se loupají a koníka to tolik nebolí). Po sloupnutí nechat uschnout, namazat Dermazulenem a poté vazelínou, aby se tam nedostala vlhkost. Když se to dělá pravidelně, pomáhá to. Sice je to náročnější, ale účinek se dostaví :)

Zákeřný podlom!!!

(Ivana, 9. 2. 2010 21:15)

Na podlomy používáme dělanou tetracyklinovou mast, je na předpis u veterináře. Nyní jsem od veterináře dostala sprej dovezený z Německa. Zatim ho osobně nemam vyzkoušený, ale jsou s nim všichni co ho již použili spokojení. Oproti mastičce stačí někdy pouhá jedna aplikace, narozdíl od výše zmiňované tetracyklinové masti, která se musí jakožto antibiotikum aplikovat po dobu 6-ti dní. Pokud bude mít kdokoliv zájem, tak vám ráda odpovim název spreje.

Re: Zákeřný podlom!!!

(Katka, 12. 7. 2011 9:42)

Dobrý den,

četla jsem Váš sice už starý komentář na léčbu podlomů a chtla jsem se zeptat na název spreje a zda opravdu funguje. Podlomy nás trápí už dlouho, zkoušíme všechno možné a moc to nepomáhá.email - katerinamendlikova@seznam.cz

podlom

(katka, 12. 11. 2010 20:58)

ahoj chci se zeptat jak mám koníkovy sloupnout ty strupy když si na to nenechá šáhnut. pište na katkaduskova@centrum.cz

podlomi

(hanka, 7. 10. 2009 19:53)

ahojky naši konici maji taky podlomy a natirame je měsičkouvou masti je dobra jukni na muj web www.konicikosiky.blog.cz
www.konehorses.estranky.cz
obě 2 jsou platne

podlomy

(Petra, 26. 8. 2008 21:00)

my jsme podlomy natírali zinkovou mastí...

Mix na podlomy

(TTT, 4. 4. 2008 10:43)

Nie ej to sice moj recept (pozdravujem Majku M.), ale my to liečime s nasledovným mixom: Framykoin, Triamcinolon, Pityol - pomer 1:1:1 + pridali sme pár kvapiek čajovníkového oleja. Pred natretím umyjeme teplou vodou, na cca 10 min. dáme Betadine, opláchneme, vysušíme a namastíme. Treba pravidelne, ale pomáha... :-)