Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dostihy

11. 4. 2007
Dostihy Protože si lidé potrpí na závodění, jistě už na počátku historie domácího koně stály boje proti koni. Ve starověku pak byly po staletí velice oblíbené závody vozíků. První skutečně zaznamenaný závod byl na řecké olympiádě v roce 624, ale starší umělecká díla dokazují ještě dávnější původ. Dostihový svět Většina dostihů na světě probíhá nyní podle britského vzoru. Nejoblíbenější a nejkvalitnější dostihy se běhají v Británii a Irsku, ve Francii a v Itálii. Nejúspěšnější dostihové koně na kontinentě odchovával hřebčín Dormello Federica Tesia - známí jsou Donatello II, Nearco a Ribot. Dostihy jsou také velmi oblíbené v Austrálii a na Novém Zélandě, ale největší vliv má multimilionářský dostihový průmysl ve Spojených státech. První americká dostihová dráha byla na Long Islandu v roce 1664 založena Richardem Nicollsem, prvním guvernérem New Yorku. Dnes je střediskem amerického chovu plnokrevníků 2 500 čtverečných mil velká oblast Blue Grass (Modrá tráva) v Kentucky.Kentucky derby se běhá v Churchil Downs v Louisville, na dráze založené r. 1875. V ČR funguje od roku 1906 závodiště ve Velké Chuchli, v Karlových Varech a v Pardubicích - to jsou tři nejstarší. Český Jockey Club byl založen v r. 1919. Nyní se u nás chová asi 1000 plnokrevných klisen asi ve 150 různých chovech. Steeplechase Tyto těžké dostihy přes přírodní překážky jsou ve světě málo oblíbené, pouze v Británii a Irsku jsou výjimečně populární. Nejslavnější steeplechase je Velká národní, ve světě známá spíše jako Velká liverpoolská. Běhá se od dubna 1837 v Aintee a má třicet překážek. Dalším centrem tohoto sportu je Cheltenham, kde se běhá slavný Zlatý pohár, skutečná koruna britského překážkového dostihu. Největší steeplechase v Evropě je naše Velká Pardubická, podobná trochu cross country a zahraničními jezdci obávaná pro příliš těžké a nebezpečné překážky. V Americe je nejznámějším dostihem tohoto typu Mariland hunt Cup (Honební pohár), běhaný v otevřené krajině přes umělé překážky. Klusácké dostihy V klusáckých dostizích je vedoucí velmocí USA. Více než 30 miliónů diváků navštěvuje závodiště v Meadowlands v New Yersey, Roosland na Long Islandu nebo Red Mile v Lexingtonu. Mnoho klusáckých dostihů je pro mimochodníky, ale existují i dostihy pro normální klusáky. Běží se obyčejně na míli (1600 m) a čas 1,54 minut není ničím neobyčejným. Růst rychlosti: Největším přínosem k zvýšení rychlosti klusáckých dostihů bylo zavedení lehké sulky s bicyklovými koly s pneumatikami, což je anglický vynález. Bylo to v roce 1892 a o pět let později Star Pointer jako první uběhl jednu míli za méně než dvě minuty.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dostihy...

(Adulinka, 1. 4. 2011 22:51)

HRŮZA,DĚS,LÍTOST-takhle nás,lidi od dostihovích koních vidíš?!My se "jen" nesnažíme vyhrávat,dělat jim extra kondičku pro nic zanic,my chceme být šťastný!
Dělá se mi úplně zle s toho seriálu Znamení koně;Lidi se podívají na jeden díl,a hned si myslí že je to brnkačka-ale není!
Mám 5 kobylku Black Magic to Star,a už si s ní plánuju nějaké starty!Každý den trénink,pravidelný jídelníček a hlavně to nejhlavnější-lásku...
Jestli chceš vědět víc tak mi napiš na mail:Adelinda-Black,odpovím ti SKORO na všecno co budeš chtít-hmmm...měla bych asi všechno:-)

ahojky

(HaSka, 29. 2. 2008 22:11)

zdárek,dobrej poppis dostihů
pokud byste se chtěli dozvědět něco víc o jedné dostihové stáji,budeme rádi,když nás navštívíte!

děěěěs!!..nemáš tady foto!!

(Terka, 10. 7. 2007 13:37)

nemas tady foto!!!!!..to je blbý!!